Rotawirusy: zarażanie, szczepionki i leczenie. Najważniejsze informacje o rotawirusach

Jeśli widzimy, że nasze dziecko ma ostrą biegunkę czy intensywne wymioty, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że sprawcą całego „zamieszania” są rotawirusy. To bowiem właśnie te wirusy są jednym z najbardziej powszechnych czynników, które wywołują ostre biegunki zakaźne u niemowlaków oraz u dzieci do 5. roku życia. Najczęściej chorują dzieci w wieku od 4 do 24 miesięcy.

Niestety choroba ma z reguły najcięższy przebieg u najmłodszych (a więc u dzieci poniżej szóstego miesiąca życia), gdyż ich organizm nie jest jeszcze przygotowany na taką walkę i może dość szybko ulec odwodnieniu. Jakby tego było mało, rotawirusy są bardzo zaraźliwe i mogą się w łatwy sposób przenieść: poprzez kontakt z chorą osobą, ale też poprzez kontakt z zakażonymi powierzchniami czy przedmiotami. Warto przy tym pamiętać, że choć sama infekcja trwa z reguły od czterech do dziesięciu dni (tylko w niektórych przypadkach dłużej) to większość chorych przestaje wydalać wirusa dopiero po 20-30 dniach od początku choroby. W związku z tym, ważne jest zachowanie zasad higieny – często łatwym sposobem na przeniesienie rotawirusa jest po prostu nieumycie rąk po skorzystaniu z toalety.

Jak leczyć rotawirusy? Czy warto szczepić się przeciwko rotawirusom?

Najważniejsze w przypadku leczenia rotawirusów jest podawanie płynów oraz elektrolitów, które chory traci wraz z intensywnymi wymiotami oraz ostrą, wodnistą biegunką. W przypadku małych organizmów mogą one bardzo szybko doprowadzić do odwodnienia, a to może okazać się niezwykle niebezpiecznie w skutkach, szczególnie dla niemowlaków. Także nieco starsze dzieci nie rozumieją jeszcze, dlaczego muszą pić tak dużo płynów, co dla wielu rodziców jest sporym problemem. Rozwiązaniem będzie więc podawanie dziecku małych porcji, co również powinno nam pomóc uniknąć odwodnienia.

Biorąc pod uwagę niebezpieczeństwo związane z odwodnieniem organizmu oraz fakt, że rotawirusy są niezwykle zakaźne, coraz częściej zaleca się szczepienie przeciwko rotawirusom. Nie jest ono refundowane przez państwo, lecz pomimo tego warto je wykonać. Nie ustrzeże ono dziecka przed zachorowaniem, natomiast na pewno spowoduje, że infekcja będzie miała nieco lżejszy przebieg. Jak się bowiem okazuje, zdecydowana większość (około 80 procent) szczepionych dzieci nie wymaga wizyty w szpitalu w trakcie infekcji rotawirusowej.

Jest to więc chyba wystarczający powód do tego, by zdecydować się na takie właśnie szczepienie.

NiQuitin Mini
amedscentrum.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.