Rotawirusy u niemowlaka – jak sobie z nimi poradzić?

Organizmy małych dzieci bardzo często muszą zmagać się z różnego rodzaju drobnoustrojami, które to mogą wywoływać różne choroby i zarażania. Szczególnie niebezpiecznerotawirusy – u niemowlaka występują bardzo często, choć zagrożone są także nieco starsze dzieci (do 5. roku życia). Każdy rodzic powinien dobrze wiedzieć, czym są rotawirusy i w jaki sposób z nimi walczyć. Tymczasem nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że istnieją szczepionki na rotawirusy, które pomagają skutecznie walczyć z rotawirusami i w wielu przypadkach powodują, że dziecko wcale nie choruje. Nie wszyscy wiedzą też, w jaki sposób rozpoznać zarażenie rotawirusami. Pierwszy objaw to podwyższona (do 38 stopni Celsjusza) temperatura – gorączka może utrzymywać się przez kilka dni. Potem pojawiają się wymioty oraz biegunka. Wszystko to może doprowadzić do poważnego odwodnienia organizmu – naszym celem powinno być więc przede wszystkim zapobiegnięcie właśnie temu. Szczepienie z pewnością może pomóc, gdyż dzięki temu dziecko powinno znacznie lepiej znosić rotawirusy.

Niestety w ekstremalnych przypadkach może się okazać, że nasza pociecha będzie musiała wylądować w szpitalu. Jak do tego nie dopuścić?

Najlepsze sposoby na infekcyjną biegunkę

Odwodnienie organizmu dziecka spowodowane jest przede wszystkim intensywnymi wymiotami oraz męczącą biegunką, przez co dziecko traci bardzo dużo płynów. Najważniejszym zadaniem jest więc odpowiednie uzupełnianie płynów i elektrolitów. Możemy do tego wykorzystać zwykłą wodę albo lekko zaparzoną herbatę. Warto postawić również na elektrolity specjalnie przeznaczone dla dzieci. Kobiety karmiące piersią nie powinny też odstawiać pokarmu, a nawet karmić dziecko nieco częściej niż zwykle. W razie wątpliwości dobrym pomysłem jest konsultacja z lekarzem, który powinien pomóc nam obrać właściwe środki do walki z zarażeniem rotawirusem. Rodzice bardzo często mają jednak problem z tym, aby przekonać dzieci do tak często uzupełnienia płynów – szczególnie w przypadku małych dzieci, które po prostu nie rozumieją, dlaczego muszą tak często się nawadniać. Dodatkowo, gorączka i ogólnie męczący charakter choroby powoduje, że dziecko bardzo często jest senne, apatyczne, zmęczone i rozdrażnione, a to z pewnością nie pomaga rodzicom. Dobrym rozwiązaniem jest więc podawaniu dziecku płynów w małych porcjach, na przykład za pomocą łyżeczki (w krótkich odstępach czasowych, a więc co kilkanaście minut).

Jest to dobry sposób, aby nasza walka z rotawirusami była nieco bardziej efektywna.

amedscentrum.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.