Rotawirusy u dzieci – jak wygląda przebieg choroby?

Dzieci od najmłodszych lat muszą zmagać się z różnego rodzaju chorobami, które atakują często słabe organizmy. Te nie zdążyły bowiem jeszcze wytworzyć odpowiedniej odporności, a co za tym idzie są łatwym celem dla różnego rodzaju chorób i drobnoustrojów. Dotyczy to również rotawirusów, które są bardzo zakaźne i bywa prawdziwą plagą, szczególnie w żłobkach czy przedszkolach. Często mówi sie, że jest to „choroba brudnych rąk”, gdyż jeden z częstszych sposobów przenoszenia rotawirusów to po prostu dotyk. Inne drogi rozprzestrzenia się to droga pokarmowa i droga kropelkowa. Choroba z reguły trwa od czterech do nawet dziesięciu dni, a w bardziej ekstremalnych przypadkach może potrwać nawet kilka tygodni. Zakażenie rotawirusami może przybierać kilka postaci.

Może być bezobjawowe, ale zdecydowanie częściej przyjmuje łagodną lub ostrą postać. A jak wygląda przebieg choroby? Jeden z pierwszych objawów to podwyższona temperatura (do 38 stopni Celsjusza). Kolejne objawy to intensywne wymioty (nawet kilkanaście bądź kilkadziesiąt razy na dobę) oraz ostra, męcząca biegunka. Dziecko staje się też coraz słabsze, zazwyczaj jest senne i nie ma apetytu. Koniec końców może nastąpić poważne odwodnienie dziecka.

Zakażenie rotawirusami u dziecka – w jaki sposób zareagować?

Przede wszystkim warto zachować spokój, lecz jednocześnie należy w miarę szybko zareagować i działać. Najważniejsze to podawanie dziecku dużej ilości płynów, aby nie doszło do odwodnienia.

Rozwiązaniem może być też podawanie elektrolitów – nie jest to oczywiście łatwe zadanie, tym bardziej w przypadku małych dzieci. Najlepsze będzie nawadnianie doustne – prócz elektrolitów możemy podawać także zwykłą wodę (najlepiej niegazowaną) czy na przykład słabo zaparzoną herbatę. Dobry sposób to podawanie płynów na łyżeczce, w regularnych odstępach czasowych (nawet co kilka lub kilkanaście minut). Niestety może zdarzyć się tak, że zakażanie rotawirusami będzie na tyle poważne, że dojdzie do odwodnienia organizmu. W takiej sytuacji konieczna może być wizyta w szpitalu, gdzie dziecku zostanie podana odpowiednia kroplówka. Warto więc już na początku choroby skonsultować się z lekarzem i pod wieloma względami „trzymać rękę na pulsie”, aby w razie potrzeby móc szybko i bezpiecznie przetransportować dziecko do szpitala. Zakażanie rotawirusami bywa bardzo męczące, tak dla rodzica, jak i przede wszystkim dla dziecka, lecz odpowiednia reakcja pomoże nam rozprawić się z drobnoustrojami.

nowy produkt o nazwie Corega Super Mocny postawi cię na nogi
amedscentrum.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.