Rotawirusy: powikłania po szczepieniu

Nie ma wątpliwości, że szczepienia to rzecz bardzo ważna dla każdego malucha. W ten sposób rodzice zabezpieczają bowiem dziecko przed różnego rodzaju drobnoustrojami i wirusami, jakie mogą atakować małe dzieci i ich wciąż rozwijające się jeszcze organizmy. Szczepienie tymczasem dobrze przygotowuje dziecko na spotkanie chociażby z rotawirusami. Choć szczepienia na rotawirusy nie są finansowe przez państwo to warto się na nie zdecydować – tym bardziej, że infekcja rotawirusowa może niekiedy przybrać bardzo ostry charakter i być bardzo niebezpieczna w skutkach, szczególnie wtedy, kiedy dojdzie do odwodnienia. Małe dzieci i niemowlęta – a więc grupa szczególnie zarażona na infekcje rotawirusowe – to łatwy cel dla rotawirusów. Jak się bowiem okazje, prawie każde dziecko do piątego roku życia przechodzi przynajmniej jedną taką infekcję.

Tymczasem to właśnie ta pierwsza infekcja ma z reguły najcięższy przebieg. Szczególnie niebezpieczne rotawirusy są dla niemowlaków przed szóstym miesiącem życia, gdyż przebieg infekcji często ma charakter bardzo nieprzewidywalny. Dodatkowo, małe dzieci znacznie łatwiej ulegają odwodnieniu, przez co rotawirusy w tym przypadku mogą wprost zagrażać życiu, jeśli nie podejmie się szybkich i właściwych kroków związanych z leczeniem.

Jak wygląda szczepienie na rotawirusy?

Samo szczepienie można przeprowadzić już w szóstym tygodniu życia malucha. Z reguły podaje się 2-3 dawki w odstępie co najmniej czterech tygodni. Szczepionki na rotawirusy występują w postaci doustnych dawek i zawierają żywe, choć osłabione cząstki wirusa.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że szczepienie nie chroni przed samą infekcją, choć może się zdarzyć tak, że dziecko nie zachoruje na rotawirusy wcale. Rolą szczepionki jest raczej przygotowanie organizmu do walki i ochrona przed intensywnymi wymiotami czy biegunką, które mogą prowadzić do odwodnienia i hospitalizacji chorego. Jeśli natomiast chodzi o powikłania to w przypadku szczepień na rotawirusy najczęściej pojawiają się problemy żołądkowe. Wszak dziecko otrzymuje żywe cząstki wirusów, które choć osłabione mogą powodować pewne problemy. Dzięki temu organizm dziecka może jednak wytworzyć odporność i w razie zakażenia rotawirusem zdecydowanie skuteczniej i lepiej walczyć z drobnoustrojami. Inne możliwe powikłania to podniesiona temperatura czy ogólnie rozdrażnienie dziecka.

Po podaniu szczepionki w formie doustnej należy jeszcze upewnić się, że szczepionka rzeczywiście została przez malucha połknięta.

apteki oferują Corsodyl w bardzo niskich cenach
amedscentrum.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.