Rotawirusy – objawy u dzieci. Na co zwrócić najwięcej uwagi?

Rotawirusy to niezwykle powszechne – szczególnie wśród dzieci – czynniki zakaźne, które są jedną z najczęstszych przyczyn infekcyjnej biegunki. Jest to jedna z tych chorób, o której słyszał każdy chyba rodzic. Nie zawsze jednak rodzice wiedzą, w jaki sposób postępować, gdy dziecko rzeczywiście zachoruje. W związku z tym, warto zasięgnąć nieco więcej informacji na temat rotawirusów i uzyskać konkretną wiedzę na temat tego, jak przebiega infekcja oraz jakie się objawy zarażenia rotawirusami i w jaki sposób można z nimi walczyć.

Nie jest łatwo, lecz będąc odpowiednio przygotowanym z pewnością sobie poradzimy. Dużym ułatwieniem będzie zaszczepienie dziecka zawczasu – szczepienia na rotawirusy są zalecane i choć nie jest to zabieg darmowy to jednak warto go wykonać. Jak się bowiem okazuje, w 80 procentach po szczepieniach dziecko wcale nie choruje na rotawirusy, natomiast w przypadku zakażenia organizm naszej pociechy będzie zdecydowanie lepiej przygotowany. Szczepionki powinno podawać się między szóstym a 24.

tygodniem życia niemowlaka. W ten sposób możemy od razu zabezpieczyć się przed infekcyjną biegunką i zmniejszyć ryzyko, że w razie zachorowania dojdzie do poważnego odwodnienia organizmu dziecka.

Jakie są najczęstsze objawy zarażenia rotawirusami u dzieci?

Rodzice będą wiedzieć, że dzieje się coś niedobrego w momencie, kiedy dziecko będzie miało gorączką. Kolejny objaw to wymioty oraz biegunka.

Wymioty są w tym przypadku dość intensywne – przy ostrym przebiegu choroby może to być nawet kilkadziesiąt wymiotów w ciągu doby. Z kolei biegunka jest męcząca, a stolec wodnisty i o zielono-żółtym kolorze. Dodatkowe sygnały to ogólny stan dziecka, które nie ma apetytu, jest senne i apetyczne, a do tego często rozdrażnione. Wszystko to może doprowadzić do odwodnienia organizmu, czemu powinniśmy jak najbardziej zapobiec.

W tym celu należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże nam poradzić sobie z chorobą. Najważniejsze to regularnie uzupełniać płyny, a dobrym pomysłem jest podawanie dziecku elektrolitów (najlepiej takich, które są specjalnie przeznaczone dla najmłodszych). W trudniejszych przypadkach dziecko może trafić do szpitala, gdzie konieczna będzie kroplówka. Rotawirusy to z pewnością coś, czego żaden rodzic nie powinien lekceważyć – tym bardziej, że roznoszą się bardzo łatwo i są bardzo zakaźne.

Z tego też powodu nie można zapomnieć również o odpowiedniej higienie, co pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

amedscentrum.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.