Rotawirusy – najważniejsze informacje

Rodzice bardzo często muszą zmagać się z różnego rodzaju problemami, jakie mogą dotknąć małe dzieci. Choroby, przeziębienia i inne problemy zdrowotne – przed tym wszystkim rodzice muszą chronić swoje pociechy w zasadzie od kiedy tylko dziecko pojawi się na świecie. Dotyczy to także rotawirusów. Co kryje się pod tą nazwą? Rotawirusy to nic innego jak wirusy pochodzące z rodziny reowirusów. To właśnie rotawirusy są jedną z najczęstszych przyczyn biegunki czy wymiotów u dzieci, ale również u niemowląt.

W związku z tym, każdy rodzice powinien wiedzieć więcej na temat tych właśnie wirusów, aby móc odpowiednio ochronić swoje dziecko. Rotawirusy, czyli inaczej mówiąc czynniki zakaźne, są niezwykle rozpowszechnione. Jak się bowiem okazuje, prawie każde dziecko w wieku do 5 lat miało z nimi styczność. U dorosłych wygląda to nieco inaczej – ludzki organizm po każdej infekcji rotawirusowej jest bowiem w stanie wytworzyć odpowiednią odporność, dzięki czemu rotawirusy znacznie rzadziej atakują osoby dorosłe. Tak czy siak, każdy rodzic powinien wiedzieć, czym tak w zasadzie jest rotawirus oraz jak można się przed nim ochronić.

Warto pamiętać, że najsilniejsze objawy z reguły występują u małych dzieci (do 3 roku życia) oraz u niemowląt, gdyż ich organizmy nie są jeszcze odporne na różne infekcje.

Rotawirusy – objawy u dzieci i u dorosłych

Można wyróżnić kilka dróg, jakimi rozprzestrzeniają się rotawirusy. Przede wszystkim chodzi tutaj o drogę pokarmową, ale do zakażenia może dojść także przez drogę kropelkową oraz poprzez bezpośredni kontakt z osobą, która jest chora. A co z objawami? Tutaj wszystko zależy od tego, w jaki sposób rzeczywiście przebiega zakażenie rotawirusem – może się bowiem okazać, że przyjmie ono formę bezobjawową. Pozostałe opcje to postać łagodna lub ostra.

Do najczęstszych objawów występujących u dziecka należą:

  • wymioty (jeden z pierwszych objawów),
  • wodnista biegunka (która może trwać od czterech do ośmiu dni),
  • odwodnienie (często bardzo poważne, gdyż dziecko może tracić bardzo duże ilości płynów oraz elektrolitów),
  • gorączka (wynosząca do około 38 stopni Celsjusza).

W przypadku osób dorosłych występują bardzo podobne objawy, w tym przede wszystkim wymioty i biegunka. Bardzo często typ B rotawirusa jest zresztą określany mianem „gorączki dorosłych”. Rotawirusy można w odpowiedni sposób leczyć – chodzi przede wszystkim o odpowiednie nawodnienie. Istnieje także szczepionka, która pozwala w znacznie łagodniejszy sposób przechodzić przez zakażanie.

Niquitin - pastylki
amedscentrum.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.