Rotawirusy – leczenie u dzieci. Jak wygląda i jak się do niego przygotować?

Nie ma żadnych wątpliwości, że dzieci u najmłodszych lat narażone są na różnego rodzaju choroby i infekcje. Wśród nich mamy także infekcje rotawirusowe. To choroba zakaźna, która przenosi się na wiele różnych sposobów: drogą kropelkową, drogą pokarmową, ale również poprzez kontakt z osobą zakażoną lub przez zanieczyszczone przedmioty. Nic więc dziwnego, że największą grupą ryzyka są niemowlęta (w szczególności po 6.

miesiącu życia) oraz małe dzieci (od 2. do 5. roku życia), a rotawirusy bardzo często swoje ogniska zapalne mają w żłobkach czy przedszkolach. Na całe szczęście, przed rotawirusami można się w odpowiedni sposób zabezpieczyć.

Rozwiązaniem będzie szczepionka na rotawirusy – zalecana i choć odpłatna to z pewnością warta wykonania. Szczepionkę podaje się niemowlętom i zaleca się je podawać przed 24. tygodniem życia. Składa się z 2-3 dawek, które podaje się w odstępie co najmniej czterech tygodni.

Trzeba jednak przy tym zdawać sobie sprawę, że szczepienie wcale nie zagwarantuje, że dziecko nie „złapie” infekcji rotawirusowej – może się tak zdarzyć, lecz nadrzędnym celem szczepienia jest lepsze przygotowanie organizmu dziecka na ewentualne zakażanie rotawirusem. Dzięki temu choroba może mieć bowiem nieco łagodniejszy przebieg.

Jak leczyć zakażenia rotawirusami u dzieci?

Już na początku choroby warto udać się do lekarza pediatry, który podpowie nam, w jaki sposób powinniśmy postępować. Wiele zależy oczywiście od tego, w jaki sposób przebiega choroba, natomiast wymioty i biegunka z pewnością mogą przyczynić się do mniej lub bardziej poważnego odwodnienia organizmu.


W związku z tym najważniejszym zadaniem rodziców jest zapobiegnięcie właśnie temu poprzez właściwe nawadnianie maluszka – czy to zwykłą wodą, czy też elektrolitami. Te ostatnie można zakupić w aptece, stawiając tym samym na elektrolity, które przeznaczone są specjalnie dla najmłodszych pacjentów. Niestety zmagania z infekcją rotawirusową bywają bardzo męczące – zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Choroba z reguły utrzymuje się od czterech do 10 dni, dlatego też trzeba się do tego odpowiednio przygotować.

Trudniejsze przypadki mogą wymagać hospitalizacji dziecka i podawania mu kroplówki, natomiast wykonanie zawczasu szczepienia na rotawirusy powinno temu zapobiec. Nic więc dziwnego, że pediatrzy zalecają wykonanie takiego szczepienia, tym bardziej, że może to znacząco wpłynąć na spokojniejszy przebieg zakażenia rotawirusami.

Niquitin Przezroczysty - plastry
amedscentrum.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.