Rotawirusy. Kiedy szczepić? Czy szczepionka może pomóc?

Rotawirusy to coś, co z pewnością zna każdy rodzic. To właśnie te czynniki zakaźne są jednym z najczęstszych powodów infekcyjnej biegunki u dzieci. Chodzi tutaj głównie o pociechy od drugiego do piątego roku życia oraz o niemowlęta – to właśnie ta grupa najbardziej narażona jest na rotawirusy. Kiedy szczepić? Czy warto? Szczepienia na rotawirusy to powszechna praktyka – są one zalecane, więc jest to zabieg odpłatny, natomiast każdy rodzic powinien zaszczepić swoje dziecko. Dzięki temu przygotujemy organizm naszej pociechy na starcie z różnego rodzaju drobnoustrojami. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę z tego, że małe dzieci nie mają jeszcze na tyle zaawansowanego układu immunologicznego, aby bez problemu poradzić sobie z różnego rodzaju wirusami i chorobami. W związku z tym, szczepienia na rotawirusy to bardzo dobry pomysł.

Szczepionki powinno podawać się pomiędzy szóstym a 24. tygodniem życia – dzięki temu dziecko znacznie łagodniej będzie przechodziło potem chorobę. Dodatkowo, wedle statystyk około 80 procent wszystkich poprawnie zaszczepionych dzieci w ogóle nie będzie potem chorować na infekcyjną biegunkę, która wywoływana jest właśnie przez rotawirusy.

Co robić, gdy dziecko zarazi się rotawirusem? Jak odżywiać chore dziecko?

W sytuacji, kiedy poprawnie rozpoznamy objawy – gorączka, wymioty oraz biegunka – najważniejsze jest zachować zimną głowę. Za sprawą szczepionek (jeśli zostały podane) choroba może mieć bardzo łagodny przebieg. Nawet w takim przypadku trzeba jednak oczywiście odpowiednio zadbać o dziecko, to znaczy uzupełniać płyny oraz elektrolity. Nie jest to łatwe zadanie, tym bardziej jeśli mowa o małych dzieciach, które nie do końca rozumieją, co się tak właściwie dzieje.

Dobrym rozwiązaniem może być podawanie małych porcji. Ważne, aby płyny były chłodne – mogą być to zwykła woda albo na przykład lekka herbata. Jeżeli natomiast chodzi o przyjmowanie pokarmu to zalecana jest odpowiednia dieta, najlepiej po konsultacji z lekarzem. Wiele zależy od tego, jak wygląda przebieg choroby i czy wymioty oraz biegunka mają intensywny charakter. Tak czy siak, podawane posiłki powinny być lekkostrawne. Warto wiedzieć, że u dzieci, które karmione są piersią, nie powinno wprowadzać się zmian, a nawet przystawiać je do piersi trochę częściej niż zazwyczaj. Niestety w wielu przypadkach zarażenie rotawirusem to prawdziwe utrapienie dla rodziców i dziecka, lecz jeśli będziemy wiedzieć, co robić to z pewnością sobie poradzimy.

Volumatic
amedscentrum.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.