Rotawirusy – jak długo zarażają? Ile dochodzi się do siebie po rotawirusach?

Rotawirusy to jedna z najczęstszych przyczyn ostrych biegunek u małych dzieci. Infekcje rotawirusowe bywają bardzo niebezpieczne, szczególnie wśród niemowląt (do szóstego miesiąca życia), gdyż wtedy przebieg choroby ma charakter często nieprzewidywalny oraz dość ostry. Dodatkowo, przy tak małych organizmach bardzo szybko może dojść do odwodnienia, a więc konieczna jest równie szybka reakcja, aby temu zapobiec.

Niestety rotawirusy są bardzo zakaźne, dlatego też wystarczy, że jedno dziecku w żłobku czy przedszkolu zachoruje, a rosną szanse na to, że zachorowań będzie znacznie więcej. Powód jest prosty: rotawirusy przez bardzo długi czas przeżywają w środowisku, ale też na powierzchni rąk. To dlatego tak ważne jest zachować odpowiednie zasady higieny.

Dodatkowo, rotawirusy cechuje tak zwana niska dawka zakażająca, co w praktyce oznacza mniej więcej tyle, że do zakażenia potrzeba bardzo małej ilość rotawirusów. W jaki sposób rotawirusy się przenoszą? Przede wszystkim drogą pokarmową, a najczęściej poprzez brudne ręce, ale także przez skażone napoje czy pokarmy. Jakby tego było mało, wystarczy też kontakt z osobą chorą czy zanieczyszczonymi przedmiotami lub powierzchniami.

Jak najlepiej walczyć z rotawirusami?

Zanim o sposobach walki z rotawirusami, warto jeszcze pamiętać o tym, ile trwa i jak długo zaraża rotawirus. Z reguły choroba utrzymuje się od czterech do 10 dni (tak u dzieci, jak i u dorosłych), choć może się to wydłużyć nawet do kilku tygodni. Jeżeli natomiast chodzi o okres wydalania wirusa to trwa on od ośmiu do 30 dni, a czasem znacznie dłużej.

W związku z tym konieczne jest przypominanie o odpowiedniej higienie – wystarczy bowiem, że nosiciel nie umyje rąk po skorzystaniu z toalety i w ten sposób może dalej roznosić wirusa. Wszystko to powoduje, że bardzo mocno propagowane są szczepienia przeciwko rotawirusom. Samo leczenie polega na uzupełnianiu płynów oraz elektrolitów, które chory traci wraz z intensywną biegunką oraz wymiotami.

W ten sposób można najlepiej uniknąć odwodnienia, gdyż to właśnie odwodnienie organizmu jest przy infekcji rotawirusowej najbardziej niebezpieczne. Niestety brak szybkiej i właściwej reakcji może niekiedy doprowadzić do tego, że konieczna będzie interwencja lekarzy w szpitalu oraz dożylne wlewy kroplowe. Sama infekcja bywa bardzo męcząca, w szczególności dla małych dzieci i ich rodziców, dlatego też szczepienie rzeczywiście może okazać się bardzo dużą pomocą.

Actiprotect
amedscentrum.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.