Rotawirusy – czym są i jak je leczyć?

Rotawirusy to jedna z najczęstszych przyczyn ostrej biegunki zakaźnej u niemowlaków oraz małych dzieci (do 5. roku życia). Najczęściej chorują dzieci w wieku od czterech do 24 miesięcy, a to przede wszystkim dlatego, że ich organizmy nie są jeszcze zbyt dobrze przystosowane do bronienia się i walki z różnego rodzaju drobnoustrojami. Najciężej infekcje rotawirusowe przebiegają u dzieci, które nie mają jeszcze nawet pół roku.

Dzieje się tak, gdyż ich organizm bardzo szybko może ulec odwodnieniu, a jest to niezwykle niebezpieczne, tym bardziej w przypadku małych dzieci. Co ciekawe, u dorosłych infekcja rotawirusowa zwykle przebiega w sposób bezobjawowy, choć nie jest to reguła. W jaki sposób może dojść do zarażenia się rotawirusami? Przede wszystkim drogą pokarmową oraz kropelkową, choć rotawirusy bardzo często przenoszą się także przez dotyk. Niekiedy wystarczy nawet kontakt z chorą osobą czy zanieczyszczonym przedmiotem, aby zarazić się rotawirusem.

To głównie dlatego infekcja rotawirusowa jest szczególnie zakaźna wśród małych dzieci i często nazywa się ją „chorobą brudnych rąk”. Jedno chore dziecko w żłobku czy przedszkolu szybko może więc doprowadzić do wielu zachorowań.

Jakie są najczęstsze objawy infekcji rotawirusowej?

Drobnoustroje bywają bardzo niebezpieczne, a działają poprzez uszkadzanie nabłonek kosmków jelitowych. Wywołują tym samym stan zapalny żołądka i jelit, co prowadzi do takich objawów jak gorączka (nawet do 40 stopni Celsjusza), często obfite wymioty, wodnista biegunka, ale też brak apetytu i łaknienia oraz wreszcie odwodnienie organizmu.

Sam przebieg infekcji zależy oczywiście od wielu czynników, w tym przede wszystkim od typu wirusa, ale też od wieku dziecka czy na przykład od tego, w jakim stanie jest układ odpornościowy. Tak czy siak, w niektórych przypadkach infekcje rotawirusowe mogą być w skutkach bardzo niebezpieczne, prowadząc do poważnych odwodnień, które często wymagają hospitalizacji. Z rotawirusami można próbować walczyć także w domu – szczególnie w przypadku, kiedy dziecko zostało zaszczepione na rotawirusy. Jak się bowiem okazuje, szczepionki na rotawirusy bardzo dobrze przygotowują organizm do walki, dzięki czemu z reguły udaje się uniknąć wizyty w szpitalu.

Zamiast tego, należy zadbać o prawidłowe nawodnienie chorej osoby, podając mu wodę oraz uzupełniając elektrolity, które tracone są podczas wymiotowania i biegunki. Trzeba mieć przy tym na uwadze, że nieodpowiednie leczenie oraz brak właściwej reakcji na objawy może być niezwykle niebezpieczny, szczególnie dla małych dzieci i niemowląt.

amedscentrum.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.