Rotawirus: tylko biegunka? Jakie są objawy rotawirusów i jak walczyć z rotawirusami?

Ostra biegunka, intensywne wymioty i podwyższona temperatura – to najczęstsze objawy zakażenia rotawirusem, które jest bardzo powszechne szczególnie wśród dzieci. Jak się bowiem okazuje, prawie każde dziecko przynajmniej raz do 5. roku życia zaraziło się rotawirusem. Niestety to właśnie to pierwsze zarażenie przebiega w sposób najcięższy, a szczególnie narażone są niemowlęta i dzieci poniżej szóstego miesiąca życia. Ich układy odpornościowe bardzo często nie są bowiem w stanie poradzić sobie z wirusami, a co za tym idzie bardzo szybko może dojść do poważnego odwodnienia. Odwodnienie to coś, czemu powinniśmy skutecznie zapobiegać – możliwe jest to za sprawą odpowiedniego nawadniania organizmu poprzez wodę, płyny i elektrolity.

Możemy zdecydować się na specjalne elektrolity dostępne w aptekach, które świetnie sprawdzą się właśnie podczas infekcji rotawirusowej. Najważniejsze to oczywiście zachować spokój i dobrze zareagować. Niestety nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego jak łatwo może dojść do odwodnienia. Tymczasem doprowadzenie organizmu do poważnej utraty płynów może być ogromnym niebezpieczeństwem dla życia chorego i z reguły wymaga hospitalizacji oraz zastosowania dożylnych wlewów kroplowych (tzw. kroplówki).

W czym może pomóc szczepienie przeciwko rotawirusom?

W ostatnich latach coraz więcej rodziców decyduje się zaszczepić swoje dzieci także przeciwko rotawirusom.

Choć takie szczepienie nie zagwarantuje nam tego, że dziecko nigdy w życiu nie zachoruje na infekcję rotawirusową to warto je wykonać. Nie jest ono refundowane, lecz pomimo odpłatności podanie dziecku szczepionek to dla niego dodatkowa ochrona. Szczepienie na rotawirusy dobrze przygotowuje bowiem dziecko na spotkanie z rotawirusami, dzięki czemu przebieg takiej infekcji ma znacznie łagodniejszy charakter. To z kolei powoduje, że dziecko przy zakażaniu rotawirusami nie ma aż tak ostrej biegunki oraz intensywnych wymiotów, co z kolei zmniejsza ryzyko poważnego odwodnienia organizmu. Większość szczepionych przeciwko rotawirusom dzieci przeżywa chorobę w domu i nie trafia do szpitala. Warto więc pamiętać o szczepieniu, tym bardziej, że rotawirusy są bardzo zakaźne, a co za tym idzie bardzo łatwo jest się nimi zarazić – czy to w przedszkolu, czy w żłobku, gdzie bardzo często mamy do czynienia z ogniskami zapalnymi.

Niezwykle istotną kwestią jest zachowanie odpowiedniej higieny – infekcja rotawirusowa nie bez powodu nazywana jest „chorobą brudnych rąk”.

Capivit Piękne Włosy to nazwa produktu bardzo docenianego przez naszych klientów
amedscentrum.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.