Rotawirus: temperatura, wymioty, biegunka. Jakie są objawy rotawirusów?

Rotawirusy to jedna z najczęstszych przyczyn ostrych biegunek zakaźnych u dzieci do piątego roku życia. Zakażanie może przenosić się na wiele różnych sposobów: chociażby przez brudne ręce, ale też przez zanieczyszczone przedmioty oraz drogą kropelkową i pokarmową. Dlaczego rotawirusy są tak groźne dla naszego organizmu? Przede wszystkim dlatego, że uszkadzają nabłonek kosmków jelitowych, przez co wywołują stan zapalany jelit oraz żołądka, co może mieć bardzo niebezpieczne skutki. W związku, najczęstsze objawy rotawirusów to głównie:

  • gorączka (niekiedy nawet do 40 stopni Celsjusza),
  • intensywne wymioty,
  • biegunka,
  • utrata apetytu,
  • odwodnienie.

Odwodnienie to niejako skutek intensywnych wymiotów oraz biegunki, przez które organizm chorego traci bardzo dużo płynów. Niestety w niektórych przypadkach – głównie wśród osób, które nie zostały zaszczepione na rotawirusy – może dojść do bardzo poważnego odwodnienia. Może to skutkować potrzebą przewiezienia osoby zakażonej do szpitala i zastosowanie dożylnych wlewów kroplowych. Do takich sytuacji dochodzi jednak coraz rzadziej, gdyż rodzice zdają sobie sprawę z tego jak ważne jest szczepienie przeciwko rotawirusom. Choć jest to szczepienie odpłatne, warto je wykonać.

Polega ono na przyjmowaniu szczepionki doustnie 2-3 razy w odstępach co najmniej czterech tygodni. Pierwszą dawkę zaleca się podać przed 12 tygodniem życia, a ostatnią najpoźniej do 32 tygodnia.

Rotawirus – kiedy należy udać się do szpitala?

Szpital to konieczność w momencie, gdy dojdzie do niebezpiecznego w skutkach odwodnienia. Jak się okazuje, na świecie to właśnie rotawirusy są jednym z najczęstszych zabójców małych dzieci (do 5. roku życia), przede wszystkim z powodu słabego dostępu do opieki szpitalnej. Umieralność zdołało jednak zmniejszyć wprowadzenie szczepionek. Tak czy siak, chorego trzeba cały czas mieć na oku i kontrolować jego stan, aby w razie potrzeby móc odpowiednio i szybko zareagować. Jeśli więc zobaczymy takie objawy jak suche usta, płacz bez łez, mlaskanie i gęsta ślina, rzadkie oddawanie moczu czy utrata elastyczności skóry to jest to oznaka, że doszło do poważnego odwodnienia organizmu. Wtedy jak najszybciej trzeba przetransportować dziecko do szpitala, gdzie otrzyma ono specjalistyczną opiekę – w przeciwnym razie zagrożone może być nawet życie osoby chorej.

Z reguły po zakażeniu rotawrisuem dochodzi się do siebie jeszcze przez kilka lub kilkanaście dni, a niekiedy nawet kilka tygodni.

amedscentrum.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.