Rotawirus. Nawrót choroby – co robić?

Rotawirusy mogą wywołać ostrą infekcję rotawirusową, która jest chorobą zakaźną. Najczęstszymi objawami są gorączka, intensywne wymioty oraz biegunka. Choroba z reguły dotyka niemowlęta i dzieci, dlatego też jest prawdziwą zmorą dla rodziców. Z reguły dziecko i rodzice nie mają nawet świadomości, że miało się kontakt z osobą chorą – a w taki właśnie sposób rotawirusy przenoszą się najłatwiej. Infekcje rotawirusowe są bardzo zakaźne, dlatego też wystarczy dotyk, aby przeniosły się na drugą osobę. Prócz tego, rozprzestrzeniają się też poprzez drogę kropelkową i pokarmową.

Początkowo dziecko przez pierwsze dni funkcjonuje normalnie, w zasadzie nieświadome, że zostało zarażone rotawirusem. Bawi się, jest energiczne i nie widać w zasadzie żadnych sygnałów, że jest chore. Dopiero po paru dni pojawiają się sygnały, że coś jest nie tak – dziecko staje się apatyczne, nie ma ochoty do zabawy, a następnie pojawiają się wspomniane objawy takie jak podwyższona temperatura, wymioty czy biegunka. Z biegiem kolejnych dni objawy te z reguły stają się coraz bardziej intensywne, dlatego też konieczna jest szybka i odpowiednia reakcja rodziców. W ten sposób uda się uniknąć hospitalizacji naszego dziecka.

W jaki sposób leczyć zarażenie rotawirusem?

Szybka reakcja rodziców jest najważniejsza – nie wolno bowiem dopuścić do poważnego odwodnienia organizmu, co mogą spowodować częste i intensywne wymioty oraz wodnista biegunka.

W związku z tym należy uzupełniać płyny i elektrolity dziecka. Ale co zrobić w sytuacji, gdy wydawało się, że choroba ustępuje, a mamy do czynienia z nawrotem? Należy przede wszystkim zachować spokój – choroba rotawirusowa może trwać od kilku do 10 dni, a nawet kilku tygodni. Z kolei okres wydalania wirusa trwa od ośmiu do 30 lub więcej dni. W związku z tym, może się zdarzyć, że po chwilowej poprawie stan dziecka znów się pogorszy. Dobrym pomysłem zawsze jest konsultacja z lekarzem, który powinien nam podpowiedzieć, w jaki sposób zajmować się dzieckiem, ale też na przykład jakie konkretnie elektrolity (przeznaczone specjalnie dla dzieci) dawać maluszkowi. Niestety infekcja rotawirusowa jest bardzo męcząca, zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców, dlatego też warto zawczasu zdecydować się na odpłatne szczepienie na rotawirusy.

Nie zagwarantuje nam ono, że dziecko nigdy się nie zarazi, ale w razie zakażenia pomoże nieco lepiej znieść chorobę. W zdecydowanej większości przypadków po podaniu szczepienia dziecko nie ląduje przynajmniej w szpitalu.

Corsodyl
amedscentrum.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.