Rotawirus mimo szczepienia – czy to możliwe?

Rotawirusy to prawdziwa zmora dla wszystkich rodziców. Szczególnie narażone na zakażanie rotawirusami są bowiem małe dzieci, w tym także niemowlęta. Na całe szczęście, na rotawirusy można się zaszczepić. Jest to szczepienie odpłatne, lecz mimo tego warto je zrobić, gdyż w ten sposób dobrze zabezpieczymy się na wypadek rotawirusa. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że szczepienie wcale nie spowoduje, że nasze dziecko nigdy nie będzie miało infekcji rotawirusowej. Jak się bowiem okazuje, rotawirus mimo szczepienia to sprawa całkiem powszechna.

Czasem zdarza się, że szczepienie rzeczywiście może całkowicie zabezpieczyć dziecko przed rotawirusem, przynajmniej na jakiś czas. Ale nadrzędnym celem takiego zabiegu nie jest całkowite zapobiegnięcie zakażaniu rotawirusami – tak się po prostu nie da. Szczepienie na rotawirusy wykonuje się po to, aby jego organizm był w stanie wytworzyć odpowiednią odporność i w razie zarażenia rotawirusem nie doszło do poważnego odwodnienia. Niekiedy zdarza się bowiem, że wymioty i biegunka (a więc najpowszechniejsze objawy związane z infekcją rotawirusową) są na tyle intensywne, że chory traci bardzo dużo płynów. W ekstremalnych przypadkach odwodnienie może skutkować hospitalizacją – w szpitalu konieczne będzie podanie dożylnych wlewów kroplowych. Czy warto stosować szczepienie na rotawirusy? Rotawirusy niekiedy mogą prowadzić do dość poważnych skutków, w tym przede wszystkim do odwodnienia organizmu, które może wymagać przewiezienia chorego do szpitala.

Aby tego uniknąć, dobrze jest zaszczepić dziecko i uchronić je w ten sposób. Dodatkowo, bardzo ważne jest także to, aby skutecznie i szybko zareagować w momencie, gdy rozpoznamy objawy rotawirusa. Bardzo często ani rodzice, ani dziecko nie mają nawet świadomości, że doszło do zarażenia rotawirusem – w pierwszym etapie choroby nie widać bowiem żadnych objawów (taki stan utrzymuje się przez 1-2 dni). Dziecko normalnie się bawi, jest wesołe i nie widać, aby coś było nie tak. Dopiero potem pojawiają się pierwsze objawy: intensywne wymioty, wodnista biegunka, a często także podwyższona temperatura. Szczepionka pozwala na to, aby organizm nieco lepiej poradził sobie z rotawirusami, dzięki czemu przebieg choroby jest z reguły dość łagodny.

W ponad 80 procent przypadków szczepione dzieci nie wymagają hospitalizacji po zakażeniu rotawirusem. Jako rodzice powinniśmy więc zadbać o to, aby wykonać wszystkie zalecane szczepienia, w tym także szczepienie przeciwko rotawirusom.

Rutinoscorvit cena
amedscentrum.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.